“Volkswagen” Manisa Merkezli Türkiye’de Fabrika Açmak İçin İlk Adımı Attı

Alman Otomotiv devi Volkswagen Türkiye’de üretim yapmak için ilk adımı attı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere istinaden Almanya merkezli Volkswagen Manisa’da 943,5 milyon lira sermayeli şirket kurulumu gerçekleştirildi. Buna göre Volkswagen, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil  vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve  komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin  satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm  diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kurmuş oluyor.

Hürriyet Gazetesi Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede kararın Türk otomotiv sektörü için önemine vurgu yaptı ve bu kararın sektörü ve istihdamı ivmelendireceğini söyledi.

“SEKTÖRE CİDDİ İVME KATACAK”

Özpeynirci “Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermutlu daha önce bu konuda çok pozitif gelişmeler olduğunu aktarmıştı. Son 22 yılda Türkiye’ye yeni yatırım gelmemişti. 22 yıl sonra ilk kez bir markanın girişi sektöre çok ciddi bir ivme katacaktır. Ana sanayi ve yan sanayiyle beraber 15 bine yakın istihdam sağlayacak” diye konuştu.

Bölge için katma değeri yüksek bir yaşam alanı da oluşturacağını belirten Özpeynirci “Çok önemli ikinci boyut da  alman markalarının bakış açısının da farklı olacak. Ben bu yatırımın yeni yatırımları da Türkiye’ye çekeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu arada haberin ardından Volkswagen’in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv hisseleri yüzde % 4.1 oranında artarak düşüşünü tersine çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir